Behöver du hjälp? Fråga mig!
Under de senaste månaderna har plattmasken Obama nungara hittats på leveranser av växter från andra länder. Länsstyrelsen uppmanar alla trädgårds- och växtintresserade att hjälpa till att förhindra dess spridning. Plattmasken kan nämligen hota den biologiska mångfalden och näringskedjor om den etablerar sig i naturen.
Om du tittar riktigt noga så finns de där – myrorna. Men trots att de ibland ställer till besvär gör de också stor nytta. Här berättar vi hur du bäst lever med myrorna i trädgården, och hur du gör dig av med dem om de är i vägen.
Det säger bara "slurp" - och sedan har de bruna sniglarna ätit upp hela grödan. Under ett par årtionden har de bruna sniglarna (också kallade skogssniglar, mördarsniglar och iberiska sniglar) blivit ett stort problem i våra trädgårdar. De sprider sig snabbt och äter nästan allt, men det finns goda möjligheter att bli av med dem. Här kommer du att lära dig hur.